- Prezenty na święta bożego narodzenia

Książki Gombrowicza i Schulza – wspaniałe prezenty na święta Bożega Narodzenia

Wstęp

Jakie prezenty na święta Bożego Narodzenia wybrać? Podpowiadamy: wspaniałym pomysłem będą prezenty książkowe! Każdy z nas od czasu do czasu lubi zatopić się w lekturze. Są książki, które warto mieć na półce. Takimi książkami są z pewnością te dwie ważne dla polskiej literatury pozycje:

– „Kosmos” Witolda Gombrowicza

– „Sklepy cynamonowe” Brunona Schulza

Z pewnością warto kupić je na prezent – zarówno komuś, kto kocha literaturę, jak i temu, kto dopiero zaczyna z nią przygodę.

„Kosmos”

„Kosmos” to powieść stylizowana na kryminał. Z tym, że sprawa jak na kryminał zdaje się być nieco banalna, a przy tym dość dziwaczna. Wszystko zaczyna się bowiem od powieszonego wróbla. Główny bohater wraz ze swym kompanem próbują rozszyfrować tę niespotykaną rzecz, znaleźć jakiś w niej sens, może znaleźć sens w całym kosmosie? Sprawa, mimo że błaha, jest jednocześnie wielkiej wagi. Bohaterowie odkrywają coraz to nowe wskazówki, które być może wcale nie są wskazówkami? Jak ta opowieść potoczy się dalej? By się przekonać, trzeba koniecznie sięgnąć po tę fascynującą, bardzo filozoficzną powieść Gombrowicza.

„Sklepy cynamonowe”

„Sklepy cynamonowe” Schulza to zbiór niesamowitych opowiadań. Przeniosą nas one do świata, gdzie realność miesza się z mitem, ze snem, a normalność z dziwnością. Narrator, Józef, opowiada o swej rodzinie i o różnych innych osobach, które napotyka. Każdy bohater jest tu w pewnym sensie uwznioślony, podwyższony niejako faktem, że – zapisując go – włącza się go do mitu, do niezwykłej przestrzeni słów. Jedno z opowiadań Schulza nosi tytuł „Traktat o manekinach”. Znajdujemy w nim niezwykły portret ojca Józefa, Jakuba – stylizującego się na proroka, mającego demiurgiczne zapędy, chcącego stworzyć coś na nowo, mającego wizję całkiem nowego człowieka – „człowieka na obraz i podobieństwo manekina”. Niestety, wszystkie te jego pomysły spełzają na niczym. Ojca do sfery rzeczywistości sprowadza zawsze pomocnica domowa, Adela.

Świat wykreowany przez Schulza jest niezwykle barwny. Postacie są często osobami nienormatywnymi – z niepełnosprawnościami, z chorobami psychicznymi. Schulz opisuje je wnikliwie, z empatią i nieudawanym podziwem dla ich odmiennej umysłowości.

Podsumowanie

Zarówno „Kosmos”, jak i „Sklepy cynamonowe” to doskonałe prezenty dla każdego miłośnika literatury. Są to książki ambitne, napisane niezwykłym językiem – każdy Polak powinien choć raz w życiu po nie sięgnąć.