- Prezenty na święta bożego narodzenia

Książki Tokarczuk i Amejko – propozycje na świąteczne podarunki

Wstęp

Jakie prezenty na święta bożego narodzenia sprawdź wybrać? Podpowiadamy: świetnie się sprawdzą prezenty książkowe! To pewny, bezpieczny wybór na świąteczny podarunek dla najbliższych. Jakie książki wybrać? W tym krótkim artykule polecimy dwie pozycje wspaniałych polskich pisarek:

– „Prawiek i inne czasy” Olgi Tokarczuk

– „Żywoty Świętych Osiedlowych” Lidii Amejko

„Prawiek i inne czasy”

To jedna z najbardziej znanych książek Olgi Tokarczuk. Została przełożona aż na 30 języków!

Prawiek to fikcyjna wieś leżąca w centralnej Polsce. Tokarczuk opowiada o losach rodzin, związanych z tym miejscem: Boskich i Niebieskich. Akcja powieści trwa od początków I wojny światowej aż do lat 80. XX wieku.

W Prawieku życie przeplata się ze śmiercią, a to, co cielesne, zwyczajne –  z tym, co metafizyczne, mityczne.

Książka opowiada o codzienności – często niezwykłej – ludzi żyjących w Prawieku. Konstrukcja bohaterów sprawia, że wzbudzają oni naszą sympatię i zainteresowanie. „Prawiek i inne czasy” to powieść niezwykle poruszająca, nad którą nie wstyd zapłakać. A przy tym trzyma ona w napięciu i niesamowicie wciąga. Jeśli ktoś nie czytał jeszcze żadnej powieści Tokarczuk, warto, by zaczął właśnie od tej – jest to świetne wprowadzenie do światów kreowanych przez pisarkę.

„Żywoty Świętych Osiedlowych”

„Żywoty Świętych Osiedlowych” to książka niezwykła. Amejko nie jest pisarką popularną, ale z pewnością warto po nią sięgnąć – swoim talentem dorównuje  najlepszym polskim twórcom.

„Żywoty Świętych Osiedlowych” to opowieści o bardzo specyficznych „świętych” – świętych dnia codziennego, świętych tego, co niskie i powszednie. Mamy tu mnóstwo absurdu i humoru, który jednym może nie przypaść do gustu, innych zaś może całkowicie porwać. Tu, podobnie jak u Tokarczuk, cielesne splata się z metafizycznym.

Osiedle jest jakby odwróceniem nieba, czymś nieplanowanym przez Boga. Geneza osiedla stworzona przez Amejko jest doskonałym przetworzeniem stylu biblijnego.

Ciężko opisać to, co robi Amejko, nie używając języka podobnego do tego, którym ona kreuje świat. Świat ten bowiem jest cudowanie absurdalny, niedorzeczny, ciężko wyrażalny. Mamy tu sklep monopolowy „Jerycho”, mamy przeróżnych świętych, np. Świętego Eryka, Pakera czy Świętego Józka Drukarza, Dziurawiciela Sensu.

Podróż przez książkę Amejko to podróż niezwykła, na długo pozostająca w pamięci.