- Prezenty na święta bożego narodzenia

Książki Tokarczuk – świetny pomysł na prezenty na święta Bożego Narodzenia

Wstęp

Jakie prezenty na święta bożego narodzenia dla dziecka wybrać? Podpowiadamy: świetnie się sprawdzą prezenty książkowe! Zwłaszcza takie bestsellery jak książki Olgi Tokarczuk. W tym krótkim artykule opowiemy o dwóch książkach tej znakomitej pisarki:

– „Prowadź swój pług przez kości umarłych”

– „Księgi Jakubowe”

„Prowadź swój pług przez kości umarłych”

„Prowadź swój pług przez kości umarłych” to niezwykła książka, na podstawie której został nakręcony film „Pokot” Agnieszki Holland. Książka ta utrzymana jest w klimacie przedziwnego kryminału – główna bohaterka próbuje rozwiązać pewną lokalną kryminalną sprawę, a przynajmniej tak nam się wydaje.

Rzecz dzieje się w zimowej scenerii Kotliny Kłodzkiej. Jedną z nielicznych osób, jakie mieszkają tam zimą, jest Janina Duszejko. Ma ona za zadanie doglądać domy sąsiadów, którzy powyjeżdżali na zimę do miast. W wolnych chwilach Janina tłumaczy poezję Blake’a – właśnie z tej poezji pochodzi tytuł książki, każdy rozdział jest ponadto opatrzony jakimś mottem z Blake’a.

Jednak okazuje się, ze okolica nie jest wcale taka spokojna, jak wszyscy myśleli. Zaczynają zdarzać się zagadkowe morderstwa myśliwych. Duszejko podejrzewa, że to może same zwierzęta powzięły zemstę na swoich oprawcach.

„Księgi Jakubowe”

W “Księgach Jakubowych” ukazana została Rzeczpospolita tuż przed rozbiorami, wieloetniczna, wielokulturowa. Ta książka traktuje o historii pewnego Żyda z Podola – Jakuba Lejbowicza Franka. Jest on młody, przystojny, bardzo charyzmatyczny. Jakub głosi kontrowersyjne idee, które jednych pociągają, innych odrzucają. Wokół niego niebawem zgromadzi się grupa wyznawców, wierzących, że jest on zbawcą. Książka opowiada o codziennych losach tej społeczności. Ma ona niesamowity klimat i genialnie oddaje ducha epoki.

Książkę, mimo jej grubości, czyta się szybko, bowiem wciąga i w doskonały sposób zbliża nas do bohaterów.

„Księgi Jakubowe” to powieść o Mesjaszu, który ostatecznie poniósł porażkę. Jest to niezwykłe studium charakteru jednego człowieka, jak i towarzyszących mu wiernych.

Podsumowanie

Książki Tokarczuk sprawdzą się świetnie jako prezenty na święta Bożego Narodzenia. Zarówno „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, jak i „Księgi Jakubowe” to pozycje bardzo wartościowe i nagradzane. Z pewnością warto mieć je na półce.